Wydawca treści
Zagrożenia z którymi można spotkać się w lesie:
- Prace leśne, takie jak np. ścinka drzew. Miejsca te oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Bezwzględnie trzeba stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
- Drzewa, które pełnią funkcje biocenotyczne. Inaczej – drzewa obumarłe,
z wyraźną próchnicą. Są niebezpieczne, ponieważ przy niewielkim wietrze mogą się złamać. - Dzikie zwierzęta są zarówno niesamowite, jak i niebezpieczne. Unikajmy bliskich spotkań z nimi, ponieważ gdy poczują się zagrożone mogą zaatakować. Zwierzęta te przenoszą również groźne choroby (gruźlica, wścieklizna, bąblowica).
- Pozostałości po lisich czy borsuczych norach. Często ukryte pod warstwą liści, stanowią bezpośrednie zagrożenie, którego konsekwencją są urazy stawów.
- W lasach możemy napotkać również pozostawione przez kłusowników wnyki
i sidła. Są one często niewidoczne, dlatego przemierzając leśne ostępy należy być ostrożnym. - Pogoda odgrywa ważną rolę w planowaniu wycieczek, również tych leśnych. Burza, deszcz, gradobicie czy ulewa mogą sprawić wiele problemów. Przed wyjściem z domu sprawdzajmy prognozę pogody!
- Kolorowe liście i kwiaty mogę być trujące. To samo tyczy się grzybów i leśnych owoców. Trzymajmy się zasady: nie znam, nie dotykam.
- Las zamieszkują także małe stworzenia takie jak np. kleszcze. Przenoszą one chorobę jaką jest borelioza. Po leśnym spacerze sprawdzajmy, czy nie przynieśliśmy go ze sobą.
- Przemierzając leśne ścieżki uważajmy na węże. Przy spotkaniu z nim po prostu się oddalmy.
Regulaminy obiektow turystycznych
Regulamin korzystania z miejsc postoju na terenie Nadleśnictwa Młynary
Regulamin udostępniania wiaty turystycznej