Lista aktualności
Niebieskie szaty godowe
Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, kiedy robi się cieplej, samce żaby moczarowej zmieniają swoje szaty na niebieskie.
To oznacza, że rozpoczyna się okres godowy tego gatunku.
Zmiana barwy dzieje się za sprawą zbierającej się pod skórą limfy.
To niezwykłe zjawisko można obserwować na różnych rozlewiskach, śródleśnych moczarach, zagłębieniach terenu, gdzie gromadzi się nadmiar wód z wiosennych roztopów.
Charakterystycznymi cechami żaby moczarowej są: ciemne plamy skroniowe, plama kątowa na grzbiecie oraz pręgi na kończynach tylnych, a także czysto biały brzuch, co odróżnia ją np. od żaby trawnej.
Samce sa mniejsze od samic i posiadają worki rezonacyjne.
Samice składaja jaja nocą. Towarzyszy im samiec w stanie ampleksus, który w momencie składania jaj do wody wypuszcza swoje plemniki, tak więc do zapłodnienia dochodzi w wodzie. Jaja - skrzek- samica składa jednorazowo i w jednym miejscu, tworzą one kulistą bryłę. Liczba jaj składanych przez jedną samicę waha się od 700 do nawet 3 tysięcy.
Ten niezwykły spektakl trwa jedynie dwa tygodnie, po tym czasie samce na powrót zmieniają barwę na odcienie brązowego - podobnego do żaby trawnej.
Obserwacja żab moczarowych w czasie okresu godowego jest bardzo trudna, ponieważ są niezwykle ostrożne i czujne. Kiedy tylko dostrzegą jakiś ruch w poblizu natychmiast milkną i chowają się w wodzie. Należy poczekać kilka minut w bezruchu, aby moć znów je ujrzeć.
Wydawany w okresie godowym głos niesie się echem w pobliżu leśnych zbiorników, przypomina odgłos powietrza uciekającego z butelki zanurzanej do wody.
Żaba moczarowa dojrzewa płciowo po 3 latach, a żyje nawet 10 lat. Jest to gatunek stosunkowo wytrzymały na brak wody, dlatego można ją spotkać na terenach suchych, których unikają pozostałe gatunki żab. Ponadto, bardzo łatwo ją spotkać w ciągu dnia ciepłego i słonecznego, nie tylko podczas deszczu.
Poniżej zamieszczamy nagranie z rozpoczynającego sie spektaklu.