Lista aktualności Lista aktualności

"Gruba Kaśka" kandydatką na Miss Drzewa 2020

Zawsze zielona o urokliwej zgrabnej sylwetce, brązowożółtej korze i przyjemnym zapachu. Każdy ją zna. Kto to taki ? Sosna- królowa polskich lasów.

Na terenie Nadleśnictwa Młynary rośnie wyjątkowa sosna. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywamy "Grubą Kaśką". Dlaczego gruba? Ma aż 426 cm obwodu! Ma też 40 metrów wysokości i jest z nami już 300 lat. To jeden z 38 pomników przyrody, które mamy na swoim terenie.

Ale Grubą Kaśką chcielibyśmy się pochwalić szczególnie. Tak, aby cały kraj o niej usłyszał.

Nadleśnictwo Młynary wraz ze Starostwem Powiatowym w Elblągu zgłoszą "Grubą Kaśkę" do konkursu Drzewo Roku 2020. Jego organizatorem jest Klub Gaja. Cel konkursu to ukazanie roli drzew w naszym życiu i tym samym wybranie drzewa, które jest niezwykle cenne historycznie oraz  bardzo lubiane przez  lokalną społeczność.

A Nasza "Kaśka" lubiana jest! Corocznie odbywa się do niej bieg rekreacyjno-edukacyjny i marsz Nordic Walking, które gromadzą miłośników sportu i przyrody. Organizatorzy mają na celu nie tylko zachęcanie do aktywności fizycznej, lecz również ukazanie piękna otaczającego nas środowiska.

W myśl powiedzenia "Cudze chwalicie, swego nie znacie..." Zadajemy pytanie. Widziałeś "Grubą Kaśkę"?  Jeśli nie, to zachęcamy do wybrania się na spacer i poznania tego pomnika przyrody. Znajdziesz ją w Leśnictwie Klasztorne, w oddziale 65b - okolice miejscowości Kraskowo w gminie Młynary.