Lista aktualności Lista aktualności

Nowy bielik w Nadleśnictwie Młynary

Bielik to duży ptak drapieżny z rodziny jastrzębowatych osiągający rozpiętość skrzydeł ponad 2 m. Odżywia się głównie rybami, ptactwem wodnym, okazjonalnie także padliną. Jest pierwszym z ptaków powracających do swoich gniazd na czas trwania okresu lęgowego – pod koniec grudnia. Biotopem bielika są, co najmniej 80-90 letnie drzewostany w sąsiedztwie jezior, rzek, stawów, czy tak jak
w przypadku bielika z Nadleśnictwa Młynary przy rozlewisku utworzonym przez żyjące w tym miejscu bobry.  Gniazduje na wierzchołkach dużych drzew, na konarach przy pniu, głównie dębów, sosen, ale także na olszy. Bardzo często bieliki budują kilka gniazd (2-3) w swoim rewirze, korzystając z nich naprzemiennie.

Bielik, jako zagrożony gatunek wymaga ochrony, dlatego wokół miejsca jego gniazdowania Nadleśnictwo Młynary utworzy w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska strefę ochronną podzieloną na obszar ochrony okresowej oraz całorocznej, w której zgodnie z ustawą o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. zabronione jest umyślne płoszenie i niepokojenie w okresie lęgowym w miejscach rozrodu, wychowu młodych i żerowania.

Będzie to dziesiąta strefa ochrony ustanowiona dla bielika na terenie naszego nadleśnictwa. Ponadto w Nadleśnictwie Młynary ustanowiono cztery strefy ochrony dla bociana czarnego, jedną dla kani rudej oraz dwadzieścia sześć dla orlika krzykliwego, łącznie dotychczas na terenie nadleśnictwa utworzonych zostało, aż czterdzieści stref ochrony ostoi, miejsc rozrodu i wychowu młodych dla gniazd gatunków chronionych.

Ochrona zagrożonych gatunków jest niezwykle ważna dla zachowania bioróżnorodności, dlatego każde napotkane przez leśników gniazdo jest obserwowane pod kątem obecności tych niezwykłych gatunków, aby w przypadku zasiedlenia utworzyć wokół niego strefę ochrony całorocznej o promieniu 100-200 m i strefę ochrony okresowej o promieniu 500 m, w których w czasie trwania okresu lęgowego prowadzenie gospodarki leśnej jest ograniczone.

Bądźmy czujni podczas leśnych spacerów, a w przypadku zauważenia gniazda lub uszkodzonego lęgu prosimy o kontakt z Nadleśnictwem Młynary pod numerem 696 499 322 lub 55 248 61 53.

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem: https://mlynary.olsztyn.lasy.gov.pl/telefon-interwencyjny-ws.-legow-ptasich