Zagrożenia z którymi można spotkać się w lesie:

 

  1. Prace leśne, takie jak np. ścinka drzew. Miejsca te oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Bezwzględnie trzeba stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  2. Drzewa, które pełnią funkcje biocenotyczne. Inaczej – drzewa obumarłe,
    z wyraźną próchnicą. Są niebezpieczne, ponieważ przy niewielkim wietrze mogą się złamać.
  3. Dzikie zwierzęta są zarówno niesamowite, jak i niebezpieczne. Unikajmy bliskich spotkań z nimi, ponieważ gdy poczują się zagrożone mogą zaatakować. Zwierzęta te przenoszą również groźne choroby (gruźlica, wścieklizna, bąblowica).
  4. Pozostałości po lisich czy borsuczych norach. Często ukryte pod warstwą liści, stanowią bezpośrednie zagrożenie, którego konsekwencją są urazy stawów.
  5. W lasach możemy napotkać również pozostawione przez kłusowników wnyki
    i sidła. Są one często niewidoczne, dlatego przemierzając leśne ostępy należy być ostrożnym.
  6. Pogoda odgrywa ważną rolę w planowaniu wycieczek, również tych leśnych. Burza, deszcz, gradobicie czy ulewa mogą sprawić wiele problemów. Przed wyjściem z domu sprawdzajmy prognozę pogody!
  7. Kolorowe liście i kwiaty mogę być trujące. To samo tyczy się grzybów i leśnych owoców. Trzymajmy się zasady: nie znam, nie dotykam.
  8. Las zamieszkują także małe stworzenia takie jak np. kleszcze. Przenoszą one chorobę jaką jest borelioza. Po leśnym spacerze sprawdzajmy, czy nie przynieśliśmy go ze sobą.
  9. Przemierzając leśne ścieżki uważajmy na węże. Przy spotkaniu z nim po prostu się oddalmy.

Uwaga

Przed wyprawą do lasu prosimy sprawdzić warunki pogodowe oraz zagorożenie pożarowe mapa zagrożenia pożarowego dostępna jest pod adresem: http://bazapozarow.ibles.pl/zagro

Prosimy o zapozanie się z terminami polowań zbiorowych i zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z terenów leśnych.

Terminy polowań zbiorowych znajdują się w załączniku poniżej.

 


Zanocuj w lesie Nadleśnictwa Młynary

Wyznaczony przez Nadleśnictwo Młynary obszar przeznaczony jest dla miłośników bushcraftu i surwiwalu jak również wszystkich osób chcących przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury. Zróżnicowany krajobraz obszaru objętego programem "Zanocuj w lesie" z pewnością pozwoli Państwu poczuć bliskość natury.

  Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. Regulaminem korzystania z obszaru (załącznik poniżej).

2. Informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalania ogniska i czy te miejsca są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy należy drewno przynieść ze sobą. Na miejscu postoju pojazdów w oddziale 604 a znajduje się miejsce przeznaczone na ognisko. Drewno na ognisko prosimy zabrać ze sobą.

4. Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link] Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem. Mapa obszarów objętych zakazem jest widoczna na mapach BDL

5. Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze (w przypadku, gdy będą one realizowane informację publikować będziemy na stronie www.mlynary.olsztyn.lasy.gov.pl, zakładka Turystyka/Program „Zanocuj w lesie”). Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Zakaz wstępu oznaczają żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

6. Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu. zamieszczonymi poniżej znajdziesz je również na ikonografikach zamieszczonych na stronie.

7. Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Link do strony Koła Łowieckiego Bóbr w Pasłęku http://www.bobr-paslek.pl/. W przypadku, gdy na obszarze objętym Programem „Zanocuj w lesie” będą planowane polowania zbiorowe informację o terminach będziemy publikować również na naszej stronie internetowej.

8. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa. Prośbę wyślij na adres mlynary@olsztyn.lasy.gov.pl  nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozystywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Ewa Parzyszek, ewa.parzyszek@olsztyn.lasy.gov.pl +48 55 248 61 63 (wew. 28) (preferowany kontakt mailowy)

Nadleśnictwo Młynary przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

 

Zapraszamy do wypełnienia anonimowej ankiety dot. funkcjonowania programu "Zanocuj w lesie" http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl