Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Mokradeł 2020

Światowy Dzień Mokradeł 2020

Mokradła- zbiorniki wodno- błotne, pełnią ważne role w środowisku: stabilizują emisję gazów cieplarnianych, pochłaniają dwutlenek węgla, chronią wybrzeża poprzez redukcję nasilenia fal, przyczyniają się do ograniczenia powodzi, łagodzą efekty suszy.

2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł (World Wetland Day).

Po raz pierwszy święto to weszło w życie w 1997 roku, aby upamiętnić Konwencję Ramsarską.

Konwencja ta miała miejsce w Ramsarze, 2 lutego 1971 roku. Spotkało się tam kilkadziesiąt państw w celu omówienia w jaki sposób chronić i użytkować prawidłowo mokradła, stanowiące środowisko życia ptaków wodnych.

W wyniku tego wskazano aż 2372 obszary wodno- błotne, oraz podpisano ważne porozumienie.

Obszary wodno- błotne, według Konwencji to ‘’...tereny bagien, błot i torfowisk lub zbiorniki wodne, tak naturalne jak i sztuczne, stałe i okresowe, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych, łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza sześciu metrów’’.

W Polsce obszarów tych wykazano 19. Są to: torfowiska karpackie,torfowiska karkonoskie,ujście Wisły,6 parków narodowych, obszary jeziorne, stawy rybne. 

Każde państwo podpisujące porozumienie, zobowiązało się do:

  • Wyznaczania obszarów wodno- błotnych w celu przypisania ich do listy o międzynarodowym znaczeniu;
  • Odpowiednich działań ochrony i użytkowania mokradeł;
  • Współpracy z państwami członkowskimi w celu wdrażania Konwencji.

Obchodzenie tego dnia ma na celu wzbogacenie wiedzy oraz świadomości społeczeństwa o ważnej roli mokradeł.

Na co dzień Lasy Państwowe prowadzą działania, aby chronić i odpowiednio użytkować mokradła poprzez powstrzymanie degradacji, utrzymanie bądź odtworzenie korzystnych warunków hydrologicznych i przyrodniczych na chronionych lub godnych ochrony obszarach wodno-błotnych- łąkach, torfowiskach i zbiornikach wodnych. Prawdziwym mistrzem w retencjonowaniu wody jest  (Castor fiber)- bóbr europejski. Bóbr należy do nielicznego grona gatunków, które potrafią przystosować środowisko do własnych potrzeb. Dzięki wyjątkowo silnym siekaczom bobry potrafią ściąć bardzo grube drzewa, o średnicy nawet do 1 m. Do najbardziej charakterystycznych śladów funkcjonowania bobrów w środowisku należy budowanie przez nie tam i żeremi, tamy powodują spiętrzanie wody. W konsekwencji dochodzi do zamierania drzewostanów z powodu różnicy poziomów wód gruntowych. Często też uszkodzona zostaje infrastruktura  w postaci dróg, mostów, zastawek co utrudnia prowadzenie przez człowieka gospodarki i generuje duże koszty. Niemniej jednak utrzymujący się wysoki poziom wody na zalewanych obszarach nawet w okresie niewielkich opadów sprzyja rozwojowi wielu gatunków roślin. Obecnie na terenie Nadleśnictwa Młynary na około 100 ha lasu możemy zaobserwować wzmożoną działalność bobrów, która powoduje powstawanie naturalnych okresowych zbiorników wodnych pełniących ważną rolę w ochronie różnorodności biologicznej.    

Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest co roku, ale zawsze pod innym hasłem. W tym roku brzmi ono: „Mokradła dla różnorodności biologicznej”.