Asset Publisher Asset Publisher

Międzynarodowy Dzień Lasów „Lasy i energia”

21 marca to pierwszy dzień wiosny oraz dzień, w którym po raz 8 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Święto to ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat lasu oraz roli jaką odgrywa on w naszym życiu.  Tegorocznym hasłem obchodów jest „Lasy i energia”.

Las to najbardziej złożony ekosystem lądowy, pełniący ważną rolę w prawidłowym utrzymaniu stanu powietrza (oczyszczając je ze szkodliwych substancji), wód czy gleb.  Przyczynia się do regulacji gospodarki wodnej poprzez magazynowanie wilgoci w glebie, liściach, igliwiu, gałęziach. Pełni funkcję ochrony przyrody- to środowisko do życia roślin oraz zwierząt zapewniając im schronienie i pożywienie; wiatrochronną- przyczynia się do ograniczenia siły wiatru wewnątrz lasu i w jego otoczeniu. Pełni ważną funkcję dla nas- rekreacyjną, gdyż gdzie jak nie w lesie można najlepiej wypocząć, podziwiać piękny krajobraz? Las stanowi ważny element w przeciwdziałaniu zmian klimatu  oraz w realizacji idei zrównoważonego rozwoju społeczeństwa.

Las, dostarcza nam drewno, które ma bardzo wiele zastosowań i wszędzie nas otacza. Drewno również jest ważnym źródłem energii wykorzystywanej do ogrzewania lub wytworzenia energii elektrycznej.  Średnia zasobność lasów w Polsce to 269 m3/ha. Czy wiesz, że lasy stanowią zapas energii 10 razy większy niż roczne zużycie energii na całym świecie? Drewno to odnawialne źródło energii. Odpady drzewne mają spore znaczenie. Przetwarzając je uzyskujemy biopaliwo.

Drzewa w procesie fotosyntezy wiążą w sobie węgiel. Liście oraz igły przy udziale energii słonecznej i wody pochłaniają CO2. Stąd też produkty drzewne magazynują go w tak dużej ilości. 1 ha lasu wchłania w ciągu roku 3600 kg węgla, filtrując 16 mln m3 powietrza (Lasy Państwowe).

Dzięki niemu prawie 900 mln ludzi na świecie ma pracę! W Polsce zamieszkuje 38 milionów osób z czego co setna osoba ma zatrudnienie w sektorze drzewnym np.: leśnictwo, przetwórstwo drewna, przemysł meblarski czy papierniczy.

Każdego roku w naszym kraju my leśnicy sadzimy 500 mln drzew! Tym samym zwiększając powierzchnię naszych lasów.  Obecnie lesistość Polski wynosi 29,6% jest ona zbliżona do przeciętnej lesistości świata- 30,6%. Polskie lasy zajmują powierzchnię 9,2 mln ha a na 1 Polaka obecnie przypada 0,24 ha lasu (dane: BDL).

Powierzchnia leśna Nadleśnictwa Młynary wynosi 18235,53 ha. Największy udział mają tu siedliska lasu świeżego o glebach bardzo żyznych porośniętych drzewostanami liściastymi. Spacerując tu napotkacie wiele buków oraz dębów, które są głównymi gatunkami tworzącymi drzewostany w naszym Nadleśnictwie.

Zachęcamy do korzystania z lasów, dbania o nie, czerpania wielu sił szczególnie w obecnej sytuacji.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim filmem promującym tegoroczną akcję: