Kuchenne Ptasie Rewolucje
Zima to pora roku, w której warunki atmosferyczne np. pokrywa śnieżna, nie sprzyjają ptakom w poszukiwaniu pokarmu. Dlatego potrzebują one troski ze strony człowieka poprzez m.in. dokarmianie. Jest to ważna rzecz, która przyczynia się do ukształtowania odpowiedniego rozmieszczenia przestrzennego ptasiej populacji. Stąd też leśnicy w takich okresach dbają, aby tego pożywienia nie zabrakło.
Lecz jak prawidłowo pomagać?
Ptasia stołówka- Karmnik
Odpowiednie miejsce na karmnik to ważny element, aby ptaki były naszymi gośćmi. Miejsca wietrzne, trudno dostępne nie będą chętnie odwiedzane.
Karmnik ma być ostoją, chroniącą przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Zaleca się go ustawić na wysokości 150-200cm w celu ograniczenia możliwości dostępu dla kotów. Umieszczenie go po stronie południowej części domu będzie kolejnym atutem, gdyż właśnie od tej strony najszybciej topnieje śnieg.
Posiadając karmnik pamiętaj o jego regularnym sprzątaniu. Pomoże to uniknąć rozprzestrzenienia się chorób między różnymi gatunkami.
Ważna rada! Ptaki potrafią szybko przyzwyczaić się do wygód, a dokarmianie powoduje, iż korzystają z łatwo dostępnego pożywienia, co zniechęca je do wędrówek i migracji. Stąd też pojawienie się oznak pierwszej wiosny to informacja, że możemy zakończyć karmienie (robimy to stopniowo, zmniejszając ilość wykładanej karmy). Ptaki mogą już same i bez trudu zdobyć pożywienie.
Menu- czyli ulubione przysmaki ptaków
Karma powinna być świeża oraz naturalna. W tym celu możemy użyć: nasion słonecznika, pszenicy, owsa, czarnuszki, płatków owsianych, surową słoninę (nie soloną), jabłka, rodzynki. Inną propozycją jest skorzystanie z gotowych produktów dostępnych w sklepach zoologicznych lub supermarketach np. z ptasiej pyzy- jest to mieszanka nasion z tłuszczem w formie kulki.
Wśród ludzi, istnieje ”tradycja” dawania chleba dla ptaków. Jest to bardzo złe postępowanie! Chleb jest produktem przetworzonym o sporej zawartości soli, która doprowadza u ptaków do śmiertelnej choroby.
Możemy wyróżnić grupy ptaków pod względem ulubionego pożywienia:
- Wykładając smalec lub słoninę możemy być pewni odwiedzin sikorek, dzięciołów, wróbli, kosów i szpaków;
- Nasiona słonecznika, rzepaku czy dyni będą wybierane przez gile, zięby, wróble, mazurki;
- Nasiona owsa, proso, żyta, pszenicy są ulubieńcami ptaków polnych i łąkowych m. in.: ptaków z rodziny trznadli, skowronków polnych;
- Owoce i jagody (jabłka, rodzynki, płatki owsiane, otręby) to przysmak dla drozda, kwiczoła, kosa.
Lecz są również ptaki, które jedzą wszystko! - gawrony, sroki, kawki, gołębie i wróble.
Uważajmy, aby nie dawać ptakom zepsutego i spleśniałego jedzenia! Pleśń jest dla nich bardzo szkodliwa.
Obecna zima jeszcze nie zaskoczyła nas śniegiem, więc pomoc w dokarmianiu ptaków nie jest obowiązkowa. Lecz jeśli decydujemy się na to przestrzegajmy zasad, aby ptakom nie zaszkodzić.
Podsumowując:
- Karmnik ustawiamy w bezpiecznym miejscu,
- Pamiętajmy o poidełku z wodą (ptaki chętnie skorzystają z ciepłej wody, którą możemy umieścić w małym naczyniu),
- Czyśćmy karmnik regularnie i w rękawiczkach (w pozostałościach mogą znajdować się bakterie oraz pasożyty),
- Sypmy karmę w małej ilości a często,
- Nie trujmy ptaków chlebem i solą,
- Wraz z nadejściem wiosny kończymy dokarmianie.