Asset Publisher Asset Publisher

Drzewa zgryzowe

Spacerując po lesie możemy spotkać ścięte drzewa, które mają specyficznie poździeraną korę. Dlaczego one tu leżą? Mamy odpowiedź! Są to drzewa zgryzowe. Ale od początku.

Zimą, choć w tym roku jakby jej nie było zwierzyna płowa, czyli: sarny, daniele, jelenie, łosie przemierzając przez las poszukują pożywienia znajdują je w postaci pędów drzew leśnych w uprawach i młodnikach leśnych, które chętnie zgryzają oraz kory, którą spałują. Zwierzyna dostarcza sobie w ten sposób odpowiednie składniki pokarmowe. W efekcie swojego odżywiania wymienione gatunki doprowadzają do uszkodzeń młodych drzewek. Duża skala powstałych uszkodzeń może stanowić problem w prowadzeniu prawidłowej gospodarki leśnej.

Otóż na skutek zgryzania pędów oraz spałowania zostaje zachwiana dynamika wzrostu drzew, zmniejsza się odporność na złe czynniki środowiskowe, pojawiają się różne deformacje, co w efekcie może doprowadzić do obumierania uszkodzonych drzewek. Zgryzanie, spałowanie może wpłynąć na zmianę składu gatunkowego odnowionego lasu lub nawet uniemożliwić odnowienie w zaplanowanym terminie. Najchętniej spałowanymi i zgryzanymi gatunkami w naszych lasach są: sosna, topola, lipa, dąb, świerk, buk, brzoza. Kora posiada wiele łatwo przyswajalnych dla jeleniowatych związków mineralnych. Łyko jest magazynem cukrów powstałych w procesie fotosyntezy, są one ważnym elementem w diecie tych gatunków. Przedwiośnie w tym zakresie jest szczególnym okresem gdyż zaczynają rozwijać się ciąże, a samce jeleniowatych odbudowują zrzucone poroże. Bardzo ważnym elementem w diecie zwierzyny, w tym okresie jest również sól, która wykładana jest w tzw. Lizawkach, czyli drewnianych pniach z umieszoną na górze kostką soli. Rozpuszczająca się sól jest chętnie zlizywana przez zwierzynę, która dostarcza sobie w ten sposób potrzebne do prawidłowego funkcjonowania mikroelementy.

Dlatego leśnicy, w celu ograniczenia szkód w uprawach leśnych i młodnikach stosują pośrednie metody ochrony poprzez wykładanie drzew zgryzowych i soli. Dzięki temu, zwiększa się ilość cennej bazy pokarmowej, a małe drzewa w uprawach i młodnikach są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia. Drzewa do pełnienia tej funkcji, są wycinane     z powierzchni, na której w danym roku są prowadzone planowe prace hodowlane lasu. Tam też są wykładane drzewa zgryzowe. Najczęściej są to: sosny, topole.

Tak jak człowiek potrzebuje spożycia dziennie ok. 2500 kcal, tak i zwierzyna ma swoje dzienne zapotrzebowania np.:

Sarna (Capreolus capreolus) - jej dzienne zapotrzebowanie na pożywienie wynosi od 3-5 kg pokarmu. W lesie głównie wybiera na żer rośliny zielone, pędy drzew, krzewów.

Daniel (Dama dama) – od wiosny do jesieni preferuje liście i pędy buka, graba, dębu; od jesieni zjada również pędy drzew iglastych. Daniele zjadają ponadto chętnie żołędzie, bukiew, jagody, jabłka i inne owoce. Ich dzienne zapotrzebowanie na pożywienie wynosi ok. 5-8 kg.

Jeleń (Cervus elaphus) wiosną odżywiają się głównie trawami i turzycami. Zimą pokarm pochodzący z drzew i krzewów stanowi niemal 50% i wtedy dochodzi najczęściej do spałowania, czyli obdzierania zębami kory z drzew, które broniąc się zalewają rany żywicą. Osłabione w skutek spałowania drzewa często atakowane są przez pasożytnicze grzyby i owady. Dzienne zapotrzebowanie jelenia na pożywienie, zależnie od warunków pogodowych wynosi ok. 10-15 kg.

Łoś (Alces alces) - dorosły osobnik potrafi dziennie zjeść nawet ok. 40 kg masy zielonej w tym ok. 15 kg kory. Chwytna górna warga i ruchliwy język pomagają mu w sprawnym przegryzaniu pędów i objadaniu ich z liści, pączków i krótkopędów. Łoś tak jak Jeleń w wyniku zmniejszonej bazy żerowej zimą i wiosną również intensywnie spałuje drzewa.

Innymi metodami służącymi ograniczaniu szkód od zwierzyny w lasach są:

- rysakowanie np.: świerka, które polega na nacinaniu kory do warstwy łyka, w wyniku, czego następuje wyciek żywicy, co zniechęcę jelenie i łosie do spałowania,

- smarowanie pędów sadzonek repelentami – polega na stosowaniu różnych substancji zniechęcających jeleniowate do zgryzania młodych pędów,

- zabezpieczanie drzewek w uprawie osłonkami – polega na zakładaniu różnego typu osłonek. Ochraniają one pędy, fragmenty drzewek przed ssakami roślinożernymi,

- owijanie pączków szczytowych wełną – polega na zabezpieczaniu pędów wierzchołkowych młodych drzewek iglastych głownie modrzewia owczą wełną, która jest zniechęca  jeleniowate do żerowania,

- palikowanie drzewek np.: modrzewia – polega na wbijaniu wokół drzewka palików by utrudnić jeleniowatym dostęp do pędu,

- grodzenie upraw – jest metodą najbardziej skuteczną, ale prowadzi do ograniczenia areału naturalnego bytowania zwierzyny.

Wszystkie wymienione powyżej metody ochrony są bardzo kosztowne, lecz często niezbędne, aby przy licznie bytującej w naszych lasach zwierzynie zachować trwałość  i właściwą zdrowotność drzewostanów.