Asset Publisher Asset Publisher

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i opadają?

Dlaczego jesienią liście zmieniają kolor i opadają?

Jesienny widok młynarskich buczyn zapiera dech w piersiach. Swoją szeroką gamę kolorów i swoiste piękno zawdzięczają one przebarwiającym się liściom. To fascynujące zjawisko ma ścisły związek z biologią drzew. Swój kolor liście zawdzięczają zawartym w nich związkom chemicznym: chlorofilowi, karotenoidom, antocyjanom i flawonoidom.

Chlorofil odpowiada za zieloną barwę liści. To krytyczna substancja potrzebna roślinom w procesie fotosyntezy – odżywiania organizmów roślinnych. Do jego produkcji potrzebne jest ciepło i światło słoneczne. Gdy dni stają się coraz chłodniejsze i krótsze ilość chlorofilu w liściach zmniejsza się, co pozwala zaobserwować efekty działania innych barwników wcześniej zdominowanych przez chlorofil.

Jesienią swój czas mają karotenoidy i flawonoidy odpowiedzialne za pomarańczową i żółtą barwę liści. Zaczynają zanikać w tym samym czasie co chlorofil, lecz jest to proces znacznie wolniejszy. Dlatego często na tym samym liściu możemy zaobserwować różne barwy. Jako ostatnie widoczne są antocyjany, które nadają liściom czerwony kolor. To grupa barwników syntezowanych dopiero jesienią, gdy chlorofil przestaje działać. Czasami możemy zaobserwować różnokolorowe liście na tym samym drzewie. Każdy z nich na dostępność światła reaguje indywidualnie, więc liście będące stale nasłonecznione będą dłużej zielone.

Zatrzymanie produkcji chlorofilu jest również sygnałem dla drzew, że należy przygotować się do zimy. Wycofują one wtedy składniki odżywcze i wodę do łodyg i korzeni, co powoduje usychanie i opadanie liści.

Ta piękna kompozycja barw i kształtów sprawia, że młynarskie lasy przypominają sceny z najpiękniejszych witraży – zapraszamy na spacer!