Lista aktualności Lista aktualności

Edukacja leśna w czasach pandemii

Rok szkolny dobiegł końca, jest to świetna okazja na podsumowanie minionych tygodni, podczas których wielu uczniów z okolicznych szkół, m. in. z Młynar, Błudowa oraz Pasłęka przyjechało na ścieżkę edukacyjną do Nadleśnictwa Młynary.

Łącznie odwiedziło nas ponad 200 uczniów, z którymi wybraliśmy się do pomników przyrody: sosny „Kaśki” oraz jodły „Jagny”, a także nad zbiorniki retencyjne. Każde z tych spotkań, było świetną okazją do obserwowania otaczającej nas przyrody, porozmawiania o funkcjach lasu, o fazach rozwojowych i o pracy leśnika, która jest z nimi nierozerwalnie związana.

 Koniec roku szkolnego nie oznacza, że takie spotkania nie będą się odbywały, aż do września. Serdecznie zachęcamy wszystkich chętnych do odwiedzania ścieżki, umawiania się na spotkania z leśnikiem, jest nam niezwykle miło, kiedy widzimy duże zainteresowanie poznawaniem otaczającej nas przyrody oraz pracy, którą codziennie wykonujemy.

 Przypominamy również o zachowaniu bezpieczeństwa w lesie. Przede wszystkim warto najpierw zapoznać się z mapą terenu, który zamierzamy odwiedzić, zlokalizować punkty charakterystyczne. Podczas leśnych spacerów, przydatny jest również telefon, z którego będziemy mogli wezwać ewentualną pomoc. Kolejną ważną rzeczą jest odpowiedni ubiór, np. wysokie buty (w naszych lasach, można spotkać żmije) ubranie, które pozwoli jak najbardziej zakryć ciało (komary i meszki, szczególnie w okresie wylęgu, bardzo atakują spacerowiczów), przyda się również preparat przeciw komarom i kleszczom, którym spryskamy ciało i ubranie.

Wakacje to również okres, w którym z uwagi na wysokie temperatury, wzrasta zagrożenie pożarowe. W związku z tym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i wezwanie pomocy, w razie zauważenia pożaru. Las podzielony jest na sektory, tzw. oddziały, dlatego podczas spaceru warto zwracać uwagę na słupki oddziałowe zlokalizowane w południowo-zachodnich narożnikach oddziałów. Na każdym takim słupku jest napisany numer oddziału, w którym się znajdujemy, jest to bardzo przydatna informacja, która ułatwi służbom dotarcie z pomocą, na miejsce zdarzenia. Życzymy udanych wakacji i do zobaczenia!